Trening prostowników grzbietu

Prostowniki grzbietu otaczają z obu stron kręgosłup, przyczyniając się do utrzymywania jego prawidłowej postawy. Współdziałają z mięśniami brzucha; często ktoś, kto nie ma silnego brzucha, nie ma też dobrze rozwiniętych prostowników grzbietu. Ich niedorozwój daje o sobie znać m.in. w postaci bólu kręgosłupa, szczególnie dolnej części. Zważywszy na to, że wszelki ruch tułowia ma podstawę w tej jego części, systematyczna praca nad prostownikami jest konieczna dla zmniejszeni ryzyka urazów i powiększenia możliwości w treningu.

1.    Skłony z partnerem. Kładziesz się w poprzek ławki, zakładasz stopy za drabinki lub inny dający stabilną pozycję przedmiot. Partner kładzie się za tobą na ławeczce skośnej tak, że jego tułowie znajduje się przy twoich pośladkach. W ten sposób chronisz dolną część tułowia i możesz bardziej wyizolować mięśnie brzucha podczas treningu. Zakładasz ręce za głowę, spinasz solidnie i wciągasz brzuch, i uginasz tułowie w kierunku kolan. Po ukończeniu ugięcia wracasz do pozycji wyjściowej silą mięśni prostowników. Pamiętaj, aby ugięcie zachodziło nad partnerem, a nie w biodrach.

2.    Wyprosty tułowia. Układasz się na maszynie do wyprostów, stopy zakładasz za uchwyty, a tułowie zwieszasz poza jej obręb –  tak, aby móc nim swobodnie poruszać. Wyprosty rozpoczynamy od założenia rąk za głowę, całkowitego zwieszenia tułowia w pozycji pionowej i uniesieniu go do pozycji równoległej do podłogi. Utrzymujemy równe, spokojne tempo, bez szarpnięć.