Trening balistyczny

trening-balistycznyNiedawno zauważyłem w siłowni kilku ludzi, którzy trenowali w zupełnie nieznany mi sposób. Za każdym razem, gdy wykonywali wyciskania na płaskiej, przysiady czy martwe ciągi bardzo szybko wyciskali obciążenie. Wszyscy są trójboistami i trenują pod nadzorem trenera, więc nie robili tego dla zabawy. Mam pytanie – co to jest za technika treningowa?

Z twojego opisu wynika, że widziałeś w swojej siłowni ludzi wykonujących trening balistyczny. Jest to jedna z bardziej zaawansowanych metod treningu i odpowiednio zastosowana może dawać znakomite efekty w postaci zwiększenia siły umięśnienia oraz jego masy.
Technika ta polega na skupieniu wszelkich wysiłków na tym, aby maksymalnie przyspieszać fazę pozytywną powtórzenia, czyli np. wyciśnięcie. Tak więc trenując w ten sposób nie przesuwasz jedynie obciążenia z punktu A do punktu B, ale starasz się wykonać to jak najszybciej, z wyraźnym nadużyciem siły.
O ile technika ta jest całkiem ciekawa i warta poświęcenia uwagi, to musisz uważać, bo granica pomiędzy skutecznym treningiem balistycznym a machaniem sztangą zupełnie bez sensu jest bardzo delikatna i łatwo jest je ze sobą pomylić. Najważniejszym wyznacznikiem, na który zawsze musisz zwracać uwagę przy treningu balistycznym jest utrzymywanie napięcia mięśni w każdym punkcie ruchu. Nawet wtedy, gdy obciążenie pod wpływem wygenerowania dużej porcji siły będzie szybko przesuwało się do góry, musisz pamiętać o dwóch rzeczach:
1.    Utrzymanie idealnej formy ruchu. To, że będziesz starał się przyspieszać maksymalnie tempo ruchu nie może oznaczać, że zamiast pełnej kontroli i utrzymania równej linii ruchu będziesz szarpał sztangą i wymachiwał nią na wszystkie strony. Dbając o formę ruchu nie tylko zapewnisz sobie wyższą skuteczność treningu, ale także zmniejszysz ryzyko doznania urazu.
2.    Systematyczne zwiększanie szybkości. Aby osiągnąć optymalne wyniki, powinieneś starać się przyspieszać ruch sztangi we wszystkich punktach ruchu, a nie tylko na samym początku.

Dobrym punktem wyjścia przy tej technice będzie zastosowanie 60-70 % zwykle stosowanego obciążenia (nie maksymalnego). Dla przykładu, jeśli zwykle wykonujesz wyciskania na ławie z ciężarem 90 kg, to wykonując je technika treningu balistycznego załóż na początek na gryf około 54-63 kg.