Konserwacja kajaka

Konserwacja kajaka

Pragnąc, by kajak służył nam przez wiele sezonów, musimy należycie konserwować i pielęgnować go. Po zakończeniu wędrówki należy go z zewnątrz i wewnątrz oczyścić, dokładnie wymyć z zanieczyszczeń, następnie ustawić do przeschnięcia na stojaku w miejscu zacienionym i przewiewnym. W wypadku braku miejsca zacienionego składak chronimy przed promieniami słonecznymi nakrywając go. Zabieg ten winniśmy stosować i w czasie dłuższych wędrówek. Po zakończeniu sezonu, pamiętając iż sprzęt ten należy do najdroższego wyposażenia turysty kajakowca, z należytą pieczołowitością przystępujemy do naprawy i konserwacji na okres zimy.

Składak — powłokę gumową składaka należy wymyć, wysuszyć, usunąć plamy za pomocą „Tri” lub benzyny oczyszczonej, naprawić uszkodzenia, przesypać wewnątrz talkiem i założyć powłokę przekładając grubo papierem w miejscach zagięć. Tak złożoną powłokę wkładamy do plecaka. Jeśli warunki zezwalają nam na przechowanie składaka na szkielecie, to po przygotowaniu go w wyżej wymieniony sposób, ustawiamy składak z lekko napiętą powłoką, na stelażu. Konstrukcję drewnianą, tj. szkielet, przed ustawieniem na stojaku należy oczyścić, usunąć uszkodzenia, wymienić zniszczone części, a następnie pędzelkiem lekko powlec bezbarwnym lakierem i wysuszyć. Zakonserwowaną konstrukcję składaka przechowujemy na stelażu lub w częściach, w miejscu suchym o umiarkowanej temperaturze. Części metalowe pociągamy cienką warstwą wazeliny.

Kajak sztywny — z tą jednostką postępujemy nieco inaczej, choć i tu należy pamiętać, iż staranna i dokładna pielęgnacja przedłuża żywot kajaka o kilka, a nawet kilkanaście lat. W czasie długotrwałych wędrówek często się zdarzy uszkodzić lub złamać jakąś część kajaka. Z uwagi jednak na inne zajęcia w czasie spływu niewiele czasu możemy poświęcić na dokładną naprawę, więc tylko doraźnie reperujemy uszkodzenia przez zbicie gwoździkami pękniętego żebra, listwy, szkieletu lub też przez założenie tzw. protezy i ściągnięcie jej mocno drutem, jeśli to będzie część drewniana, nitami zaś, jeśli blaszana. Przedziurawienie kajaka zabezpieczamy przez wycięcie uszkodzonego miejsca, oczyszczenie papierem ściernym obrzeża, nałożenie łatki ze sklejki z zewnątrz (dla pewności i od wewnątrz) i uszczelniamy przez szpachlowanie. Tak doraźnie zabezpieczony kajak użytkujemy do czasu dokładnej naprawy podczas przerwy w wędrówce lub po sezonie, kiedy to przystępujemy do naprawy gruntownej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *