Pływanie i jego zalety

Pływanie i jego zalety

Z wodą mamy do czynienia codziennie, ale czy uprawiamy sporty wodne? Jest ich naprawdę wiele. Każdy charakteryzuje się czymś innym. Dzisiaj jednak zajmiemy się pływaniem, który ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie kiedy jesteśmy po zawale lub chcemy poprawić postawę ciała bo mamy skrzywiony kręgosłup. Jest to dobry sport dla osób, które w pracy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej.

Pływanie jako rekreacja!

Pływanie to czysta przyjemność. Możemy przecież pójść na basen z rodzina lub przyjaciółmi. Umocni to między nami kontakt, a dodatkowo będziemy mogli spędzić aktywnie czas. Nie wiem dlaczego, ale przyjęło się gdy wyjeżdżamy na wakacje nad morze to oznacza, że będziemy tam leżeć na plaży i się tylko opalać. Nie będziemy spędzać czasu aktywnie. Jest to źle rozumiane. Nad morzem można pływać co bardzo dobrze wpływa na organizm. Plaża to nie tylko opalanie, ale też woda i pływanie. Dodatkowo, gdy wyjedziemy nad morze lub rzekę możemy podziwiać przepiękne widoki.

Pływanie dlaczego zdrowe?

Piszę, że pływanie jest dobre dla organizmu, ale możecie spytać dlaczego? Główną przyczyną jest to, że w wodzie jesteśmy dziesięć razy lżejsi niż na lądzie, dlatego nasz kręgosłup jest odciążony. Dodatkowo woda działa kojąco i ma niższą temperaturę niż nasze ciało co pobudza centralne ośrodki mózgowe. Dzięki czemu po wyjściu z wody czujemy się wypoczęci. Pływanie ma wpływ na układ oddechowy. Pojemność płuc zwiększa się dzięki czemu nasza kondycja wzrasta, a my mniej męczymy się podczas codziennych czynności. Podczas pływania wykonujemy wiele ruchów, sprawia to wzmocnienie naczyń krwionośnych. Dodatkowo nasze ciało hartuje się i wzrasta nasza odporność dzięki czemu mniej chorujemy. Podczas pływania wydziela się endorfina, która odpowiada za to, że jesteśmy szczęśliwi i radośni. Wszystkie ty czynniki zmniejszają wystąpienie udaru mózgu, zawału serca i cukrzycy.

Koryguje wady postawy.

Jak już pisałem wcześniej w wodzie jesteśmy lżejsi, dlatego nasz kręgosłup jest odciążony. Podczas pływania wzmacniamy mięśnie grzbietu, które podtrzymują nasz kręgosłup. Kiedy one staja się silniejsze nasza postawa zmienia się. Kręgosłup nie musi dźwigać tak dużego ciężaru, bo jest wspomagany w większym stopniu przez mięśnie.

Życzę miłego pływania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *