Stretching, czyli rozciąganie mięśni

Stretching, czyli rozciąganie mięśni

W kulturystyce stretching to drugi, obok rozgrzewki, element, który powinien stanowić wstęp do właściwego treningu. W zasadzie na stretching składają się wszelkie ćwiczenia rozciągające, jakie wykonujemy po odpowiednim rozgrzaniu mięśni i ciała. Ponadto okazuje się on również doskonałym rozwiązaniem na zakończenie treningu. Właśnie przy pomocy stretchingu możemy bowiem wyciszyć nasze ciało, zmęczone ciężką i intensywną pracą nad wykonywaniem ćwiczeń.

Rozciągać swoje ciało możemy przy pomocy tak zwanej metody statycznej. Jej przebieg i działanie związane jest z powolnym i starannym, ale możliwie maksymalnym, rozciąganiem wszystkich partii mięśniowych. Maksymalnym to znaczy takim, kiedy to natrafiamy na opór, nie odczuwając przy tym bólu. Ból bowiem świadczy o przekroczeniu możliwego do osiągnięcia przez nas, na obecną chwilę, stopnia rozciągliwości mięśnia. W punkcie, w którym w czasie rozciągania, mięsień stawia opór, należy wstrzymać na chwilę napieranie, a następnie powrócić do pozycji, od której wyszliśmy. Po krótkim odpoczynku wykonujemy to samo ćwiczenie ponownie. Za każdym razem, kiedy ponawiamy ćwiczenie, powinniśmy starać się położyć nacisk na zwiększenie zakresu ruchu, tak by stopniowo przekraczać granicę oporu mięśnia. Należy przy tym zachować ostrożność i nie wykonywać nic na siłę, gdyż prawidłowe rozciąganie w żadnym wypadku nie powinno nas boleć. Odpowiednio przeprowadzony przez kulturystę stretching to przepustka do efektywnego i długotrwałego treningu. Stretching wpływa bezpośrednio na zwiększenie możliwości ruchu w poszczególnych stawach, a to pozwala przecież na tym skuteczniejszą pracę nad rozbudową muskulatury. Ponadto dzięki rozciąganiu nasze ścięgna mają najlepszą okazję, żeby się wzmocnić i nabrać sił. Wzrost ich siły równa się wzrostowi możliwości osiągnięcia tym szybszego i większego przyrostu masy mięśniowej. Mięśnie w czasie stretchingu, podobnie jak w czasie trwania całej rozgrzewki, zostają odpowiednio ukrwione i rozgrzane, a co za tym idzie, lepiej się dotleniają, by łatwiej móc się zregenerować. Po treningu stretching wydaje się tak cenny również ze względu na konieczność rozluźnienia mięśni.

Widzimy zatem, że kulturystyka bardzo ceni sobie stretching. Szanujący się kulturyści nie powinni więc lekceważyć jego ogromnego wypływu na efektywność, poprawność i bezpieczeństwo pracy nad rozbudową masy mięśniowej. Trening na masę bez uprzedniego i końcowego rozciągnięcia mięśni, a czasami też wykonywanego w trakcie ćwiczeń na masę, nie może być po prostu uznany za prawidłowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *