Brydż – Konwencje Brydża – Dwukolorowe szlemowe pytanie Rumińskiego

Brydż – Konwencje Brydża – Dwukolorowe szlemowe pytanie Rumińskiego.

Dwukolorowe szlemowe pytanie Rumińskiego jest konwencją stosowaną tam, gdzie dokładnie poznany został skład jednej z rąk – a więc głównie w licytacji relayowej. Alternatywą dla tego pytania jest Wywołanie końcowe.

Konwencja umożliwia uzyskanie informacji o ilości asów, oraz o rozmieszczeniu punktów w dwóch z kolorów. Tak, więc po odzywce określającej dokładnie siłę i skład ręki kolejne szczeble są pytaniem na dwa kolory:

1. A i B
2. A i C
3. B i C
4. A i D

5. 4BA – uzgodnienie koloru D, Blackwood

gdzie A, B, C, D – to kolory od najdłuższego do najkrótszego; w przypadku równej długości za dłuższy uznajemy kolor starszy.

Odpowiedzi udziela się według tak zwanych Punktów Rumińskiego (PR) tj miltony w dwu atutowych kolorach + asy w kolorach wszystkich, przewyższające założone minimum PR (obniżona o 2 minimalna granica przedziału siły).

Przykładowy
przedział
7-9 -> 5
15-17 -> 13 (dlatego tak ważne jest ustalenie czy standardowe bez atu jest od 15, czy od 16 PC)

Odpowiedzi udziela się szczeblami:

1. 0 lub mniej PR – I szczebel
2. 1 – II szczebel
3. 2 – III szczebel

4. …

Po odpowiedzi negatywnej (1 szczebel) odzywka w bez atu, lub w jeden z uzgodnionych kolorów jest do pasa. Najbliższa wolna odzywka jest pytaniem o liczbę PR brakujących do minimum. Odpowiedzi udziela się szczeblami:

1. brak 2 PR
2. brak 1 PR

3. minimum

Po odpowiedzi pozytywnej pierwsza wolna odzywka jest pytaniem o walety w kolorach atutowych i króle w kolorach bocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *