Iga Świątek – życiorys

Iga Świątek – życiorys

Iga Świątek – urodziła się 31 maja 2001 r. Jest polską zawodową tenisistką. Ma 48 miejsce w rankingu Womens Tennis Association (WTA) na świecie i jest trzecią najwyżej sklasyfikowaną nastolatką za Amandą Anisimovą i Coco Gauff. Jest aktualną mistrzynią French Open i pierwszą w historii mistrzynią Polski w singlu Grand Slam. Dzięki tytułowi French Open została także najmłodszym mistrzem turnieju singlowego od czasu Rafaela Nadala w 2005 roku i najmłodszym mistrzem Wielkiego Szlema kobiet w klasyfikacji generalnej od 2004 roku.

Ojciec Igi Świątek – Tomasz był wioślarzem olimpijskim. Jako juniorka Świątek była mistrzynią deblu dziewcząt w 2018 French Open obok Caty McNally i mistrzyni dziewcząt z Wimbledonu 2018 w grze pojedynczej. Poprowadziła również Polskę do korony Juniorów Fed Cup w 2016 roku i wraz ze Słowenką Kają Juvanem zdobyła złoty medal dla Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2018. Świątek zaczęła regularnie grać w WTA Tour w 2019 roku. W wieku 17 lat przebiła się do czołowej pięćdziesiątki po swoim pierwszym występie w finale WTA i występie w czwartej rundzie French Open, gdzie pokonała Simonę Halep. Podczas swojej rundy o tytuł French Open w 2020 roku Świątek pokonała w tej samej rundzie najlepiej rozstawioną Halep i nie przegrała seta, nie przegrała seta z żadnym przeciwnikiem w pojedynku.

Świątek gra na całym boisku. Zdobyła WTA Fan Favorite Shot of the Year (Nagroda od fanów dla najlepszego zagrania) 2019 r. Za pomocą drop shota z linii bazowej, a także zajęła drugie miejsce za Halep w nagrodę WTA Fan Favorite Singles Player (Nagroda od fanów dla ulubionej tenisistki) of the Year w tym samym roku.

Wczesne życie i pochodzenie

Iga Świątek urodziła się 31 maja 2001 roku w Warszawie. Jej ojcem jest Tomasz Świątek, wioślarz, który startował w czteroosobowych zawodach męskich na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Ma starszą o około trzy lata siostrę Agatę. Ojciec Świątka chciał, aby jego córki stały się sportowcami wyczynowymi i wolał uprawiać sport indywidualny niż drużynowy, aby mieć lepszą kontrolę nad swoimi szansami na sukces. Agata początkowo zaczęła pływać, ale po problemach z pływaniem przeszła na tenis. Iga poszła za Agatą do tenisa, ponieważ chciała pokonać swoją siostrę, a także dlatego, że chciała być bardziej do niej podobna. Agata krótko startowała w ITF Junior Circuit w 2013 roku w wieku około 15 lat, ale od tego czasu w dużej mierze przestała grać z powodu problemów z kontuzjami. Świątek trenowała w klubie Mera Warszawa jako 14-latka, zanim później przeniosła się do Legii Warszawa.

Kariera juniorska

Świątek jako juniorka awansowała na 5 miejsce w karierze. Po przegraniu swojego pierwszego finału gry podwójnej Wielkiego Szlema na Australian Open 2017 z Kają Juvan, wygrała swój pierwszy i jedyny tytuł Wielkiego Szlema w deblu z Caty McNally na French Open 2018. Miesiąc później wygrała swój jedyny finał singli Wielkiego Szlema juniorów na Wimbledonie. Świątek również regularnie reprezentował Polskę w rozgrywkach drużynowych, w szczególności wygrywając Junior Fed Cup w 2016 roku nad Stanami Zjednoczonymi i zdobywając złoty medal w deblu na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2018 z Juvan.

2014-16: Korona Junior Fed Cup

Pierwszym wydarzeniem ITF Świątek były finały ITF World Junior Tennis Finals 2014 dla dziewcząt w wieku 14 lat i młodsze, w których wygrała wszystkie mecze i doprowadziła Polskę do dziewiątego miejsca na 16 drużyn. Zaczęła startować w imprezach ITF Junior Circuit w 2015 roku i zdobywała tytuły klasy 4 na niskim poziomie w kwietniu i maju, mając jeszcze 13 lat. W swoich drugich finałach ITF World Junior Tennis, pomogła Polsce przejść niepokonaną w rundzie z każdym, aby awansować do półfinału. Przed końcem roku przeszła do zawodów Grade 2 i zajęła drugie miejsce zarówno w grze pojedynczej, jak i deblowej w Czech Junior Open.

Świątek zadebiutowała w Wielkim Szlemie juniorów w 2016 roku na French Open, docierając do ćwierćfinału zarówno w grze pojedynczej, jak i deblowej. Kontynuowała to swoim najlepszym do tej pory tytułem juniora na Mistrzostwach Kanady 1 klasy Junior, pokonując Olgę Danilović w finale. Pod koniec roku ponownie reprezentowała Polskę na Pucharze Federacji Juniorów 2016 obok Majii Chwalińskiej i Stefanii Rogozińskiej-Dzik. Polska zdobyła tytuł, pokonując w finale Stany Zjednoczone 2:1. Świątek wygrała oba zwycięstwa w finale, pokonując Amandę Anisimovą w singlu, a następnie wraz z Chwalińską pokonała Caty McNally i Claire Liu w decydującym deblu gumowym.

2017–18: mistrz Wimbledonu, złoty medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich.

Świątek miała bardzo dobrą pierwszą połowę 2017 roku. Zdobyła tytuły w grze pojedynczej i podwójnej na Grade 1 Traralgon Junior International. Chociaż przegrała mecz rundy otwierającej Australian Open, razem z Chwalińską dotarła do pierwszego finału w Wielkim Szlemie, zajmując drugie miejsce w deblu z północnoamerykańskim zespołem Bianca Andreescu i Carson Branstine. Następnie dotarła do swojego pierwszego finału singli klasy A w Trofeo Bonfiglio, przegrywając z Eleną Rybakiną. Jej sezon dobiegł końca po kolejnym ćwierćfinale na French Open, po którym miała operację prawej kostki, która nie pozwalała jej grać przez siedem miesięcy.

Mimo, że w 2018 roku startowała tylko w trzech konkurencjach juniorskich, Świątek zakończyła swoją juniorską karierę najlepszym sezonem. Wróciła do trasy juniorskiej na French Open i dotarła do półfinału w singlu, przegrywając z Caty McNally. Lepiej radziła sobie w deblu, współpracując z Caty McNally, która zdobyła swój pierwszy tytuł juniorskiego Wielkiego Szlema. W finale pokonali japońską drużynę Yuki Naito i Naho Sato. Świątek grała tylko single juniorskie na Wimbledonie. Jako nierozstawiona zawodniczka z powodu swojej nieobecności została w pierwszej rundzie wylosowana z najlepszą zawodniczką Whitney Osuigwe. Po wygraniu tego meczu w trzech setach, nie przegrała seta do końca turnieju i zdobyła tytuł. W finale pokonała Leonie Küng. Ostatnią juniorską imprezą Świątek były Letnie Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. Chociaż przegrała w ćwierćfinale w grze pojedynczej z Clarą Burel, to razem ze Słowenką Kają Juvan zdobyła złoty medal w grze podwójnej. W meczu o złoty medal pokonali Naito i Sato, którzy byli także przeciwnikami Świątek w finale debla French Open na początku roku.

Profesjonalna kariera

2016–18: niepokonana w finale ITF.

Świątek zaczęła startować w ITF Womens Circuit w 2016 roku i grała w nim do końca 2018 roku. Wygrała wszystkie siedem finałów ITF singlowych, do których dotarła, od pierwszych czterech na poziomie 10 000/15 000 $ do jednego przy 25 000 $. poziom, a następnie dwa na poziomie 60 000 $. Jej pierwsze trzy tytuły pojawiły się w wieku 15 lat. Czwarta była w lutym 2018 roku w swoim pierwszym turnieju, wracając z siedmiomiesięcznej przerwy z powodu kontuzji. Po zdobyciu 25 000 $ w kwietniu Świątek awansowała na wyższy poziom turniejów ITF tej wiosny. Po tym, jak w lipcu zdobyła tytuł mistrza Wimbledonu juniorów, opuściła US Open juniorów, aby pozostać w Europie. Podczas dwóch tygodni US Open zdobyła tytuły 60 000 $ jeden po drugim na NEK Ladies Open na Węgrzech i Montreux Ladies Open w Szwajcarii. Podczas drugiego wydarzenia pokonała czołową
w rozstawieniu i numer 120 na świecie Mariana Duque-Mariño. Były to ostatnie dwa turnieje ITF Świątek w roku. Z tymi dwoma tytułami Świątek po raz pierwszy weszła do pierwszej 200 rankingu w wieku 17 lat, awansując z 298 na 180 w ciągu tych dwóch tygodni.

2019: Pierwszy finał WTA, debiut w pierwszej 50

Pomimo tego, że przed 2019 rokiem Świątek nie grała w WTA Tour, przez cały rok była w stanie rywalizować tylko w imprezach na poziomie tournee. Ponieważ nie mogła zakwalifikować się na Auckland Open, zakwalifikowała się do swojego pierwszego głównego losowania WTA na Australian Open. Następnie pokonała nr 82 Ane Bogdan w trzech setach w swoim debiutanckim meczu, aby przejść do drugiej rundy. W swoich następnych trzech turniejach była również w stanie zakwalifikować się do Hungarian Ladies Open, ale nie do żadnego z turniejów Premier Mandatory w marcu.

Świątek dokonała pierwszego przełomu w WTA podczas kwietniowego Ladies Open Lugano. Po pierwszym bezpośrednim przyjęciu do głównego losowania dotarła do swojego pierwszego finału WTA. Podczas imprezy wyeliminowała Viktorię Kužmovą z numerem 3 w drugiej rundzie o jej pierwsze zwycięstwo w pierwszej pięćdziesiątce. Ostatecznie zajęła drugie miejsce za Poloną Hercog w trzech setach. Co więcej, niesamowity forhend, który uderzyła w półfinale z Kristýną Plíškovą, został uznany za uderzenie roku WTA 2019. Wraz z wicemistrzem zadebiutowała w pierwszej setce, mając jeszcze 17 lat. Świątek zakończyła sezon na kortach ziemnych występem w czwartej rundzie na French Open w swojej drugiej rundzie. Wyeliminowała nr 16 Wange Qianga w drugiej rundzie za swoje pierwsze zwycięstwo w pierwszej dwudziestce, zanim przegrała z broniącą tytułu Simona Halep.

Świątek nie mogła powtórzyć swojego sukcesu w French Open na pozostałych turniejach Wielkiego Szlema w tym roku, przegrywając pierwszy mecz na Wimbledonie i swój drugi mecz na US Open. Jej najlepszym wynikiem w drugiej połowie sezonu był występ w trzeciej rundzie Canadian Open. Podczas imprezy wyeliminowała nr 18 Caroline Wozniacki, zanim przegrała z nr 2 Naomi Osaka. Z tym wynikiem po raz pierwszy weszła do pierwszej pięćdziesiątki tydzień później. Opuściła resztę sezonu po US Open, aby przejść operację stopy i ukończyła rok na 61 miejscu na świecie.

2020: Mistrz French Open

Świątek powróciła do WTA Tour podczas Australian Open. Swój najlepszy wynik w turnieju Wielkiego Szlema zdobyła z kolejnym występem w czwartej rundzie, tym razem podkreślonym zwycięstwem nad Donną Vekić nr 20. Ponownie pokonała Vekic na Qatar Open, jej ostatni mecz przed zamknięciem WTA Tour na sześć miesięcy z powodu pandemii COVID-19. Świątek kontynuowała swój sukces na turniejach Wielkiego Szlema po wznowieniu turnieju. Dotarła do trzeciej rundy na US Open, przegrywając z wicemistrzynią Victorią Azarenką.

Na French Open 2020 Iga Świątek rozpoczęła swoją grę od pokonania finalistki 2019 Markéty Vondroušovej w rundzie otwarcia. Dotarła do czwartej rundy, gdzie spotkała i pokonała nr 2 na świecie i pierwszą rozstawioną Simonę Halep, która była faworytką do tytułu. Świątek przegrała tylko trzy mecze z Halepem, rewanżując się za jej porażkę z poprzedniego roku. Weszła do finału bez utraty seta i pokonała Sofię Kenin w prostych setach, aby wygrać mistrzostwo.

Styl gry

Świątek gra na wszystkich kortach. Gra agresywnie, co może prowadzić do dużej liczby wygranych i niewymuszonych błędów. Opisała swój własny styl gry na kortach jako „dobry serwis, rotacja górna i bekhend w dół linii”. Ma dobre umiejętności z woleja. Ona również regularnie używa drop shota i wygrała WTA Shot of the Year 2019 dzięki uderzeniu z linii bazowej, który wylądował na linii bocznej w polu serwisowym. Jej ulubioną nawierzchnią jest ceglana nawierzchnia.

Świątek jest sponsorowana przez Asics od początku 2020 roku. Wcześniej była sponsorowana przez Nike.Jest również sponsorowana przez Lexusa, dostarczając jej pojazdy do użytku osobistego; wcześniej sponsorowali polską tenisistkę Agnieszkę Radwańską.

Zespół trenerski

Podstawowym trenerem Świątek we wczesnych latach juniorskich był Michał Kaznowski, z którym pracowała do French Open 2016. Jolanta Rusin-Krzepota była jej trenerem przygotowania fizycznego przez około cztery lata do końca 2019 US Open. Iga Świątek jest z trenerem Piotrem Sierzputowskim od 2016 roku. W tym czasie Sierzputowski był jej trenerem, były brytyjski zawodowy tenisista i były trener Pucharu Polski Davisa, Nick Brown, również służył czasem jako główny konsultant. Świątek współpracuje również z psychologiem sportowym Darią Abramowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *