Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie

Powszechnie wiadomo, że metodę odżywiania posiada znaczenie w każdej sytuacji, bez względu na to, czy zajmujemy się uprawianiem jakiejś dyscypliny sportowej, czy nie. Okazuje się natomiast, że ma on priorytetowe znaczenie zwłaszcza w kulturystyce.

Na podstawę diety kulturysty powinny składać się przede płyny, witaminy i minerały a również składniki odżywcze, pomiędzy których wymienić powinno się białka, węglowodany , a oprócz tego tłuszcze. Białka tworzą tkanki w naszym organizmie, a także związki i substancje, tj. hormony i enzymy. Pomagają ponadto między innymi w regulowaniu przebiegu procesów trawiennych. Za ich sprawą zyskujemy niezbędne nam aminokwasy. Bezcennym źródłem białka jest dla nas mięso. Węglowodany jednak stanowią związki organiczne, których dostarczają nam zjadane przez nas towary pochodzenia roślinnego. Stanowią najprostszy metodę na dostanie energii, która jest przez organizm wykorzystywania do utrzymywania odpowiedniej temperatury, zachowywania prawidłowości w funkcjonowaniu organów wewnętrznych , a oprócz tego podczas podejmowania wysiłku fizycznego. Węglowodany budują ściany komórek , a oprócz tego tworzą różnorakie substancje biologiczne. Wpływają pozytywnie na poziom spożycia energii pochodzącej z białka, gdyż najpierw spalana jest teraz ta pochodząca z nich. W diecie, z którą związana jest kulturystyka, trzeba ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych na rzecz złożonych. Wynika to z faktu, iż te drugie są trawione wolniej, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stałego poziomu cukru w układzie krwionośnym. Węglowodany zwykłe zaś, które wyszukać możemy w owocach, czy białym pieczywie i ryżu, zaleca się spożywać po zakończonym treningu. Umożliwi nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia zjawiska zmęczenia po wykonanym wysiłku. Trzeba zaznaczyć też, że węglowodanów nie trzeba zażywać naraz w jakiejś dużej porcji, jako że doprowadza to do odkładania się tkanki tłuszczowej. Nie wolno też, z podobnych względów, robić tego wprost przed snem. żeby zwiększyć przyswajanie nie tylko węglowodanów, ale również i aminokwasów, powinieneś wybierać produkty bogate w błonnik. Pracę białka i węglowodanów usprawnia również wzajemnie ich mieszanie ze sobą. Jeszcze jednym, potrzebnym kulturyście, składnikiem odżywczym są tłuszcze. Są to dodatkowe źródła energii wykorzystywane, gdy zostają wyczerpane zapasy z węglowodanów. Tworzą komórki i tkanki oraz dodatkowo dostarczają witamin z grupy A, D, E i K, a także przyczyniają się wydzielania hormonów.

Oprócz tego i wszystkimi niezbędnymi detalami spersonalizowanej diety, kulturysta powinien pamiętać także o wspomaganiu jej poprzez różne suplementy i odżywki. Tylko tak przebiegające odżywianie, zdrowe i treściwe pod względem koniecznych składników odżywczych, w połączeniu z suplementacją ma możliwość dać kulturyście zapewnienie uzyskania po treningach pełnego sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *