Jadę na nartach co mam robić?

Jadę na nartach co mam robić?

W dzisiejszym artykule chciałbym się skupić na podstawach jazdy na nartach. Postaram się tutaj omówić jak należy skręcać, hamować, powiedzieć dlaczego jadę wolniej niż inni, itp.

Dlaczego jadę wolno, a inni szybciej?

Ma na to wpływ wielu czynników, postaram się je wam przedstawić.

Marcin i Maciek w poniedziałek wybrali się na stok. Chcieli pozjeżdżać na nartach i dobrze się przy tym bawić. Postanowili urządzić zawody. Ustalili linię startu i mety. Rozpoczęli się ścigać. Jednak za każdym razem to Maciek wygrywał. Dlaczego? Było kilka czynników:

  • Maciek był cięższy od Marcina i większy. Dlatego siła grawitacji działała na niego lepiej.
  • Zastosował on dłuższe narty co za tym idzie zmniejszył siłę tarcia, dlatego poruszał się po stoku o wiele szybciej. Wadą tego jest to, że ma mniejszą możliwość skrętów. (Jeżeli mamy długie narty to jedziemy szybciej przez mniejszą siłę tarcia, ale gorzej radzimy sobie z zakrętami)
  • Maciek przed każdą jazdą smaruje narty odpowiednim smarem oraz woskiem, dzięki czemu ma lepszy poślizg.
  • Trasa wiodła do samego dołu, dlatego Maciek starał się unikać jazdy poprzecznej i skrętów.

Jednak Maciek jest większy od Marcina, dlatego ma większy opór powietrza. Jednak i z tym problemem poradził sobie bez problemów.

  • Przyjmował odpowiednią pozycję zjazdową zwane często „jajem”. Powodowało to mniejszy opór powietrza.
  • Zastosował bardzo gładki strój i obcisły. Najczęściej są one wykonane z lycry. Stroje kąpielowe także są wykonane z tego materiału aby zwiększyć dynamikę i zmniejszyć opór.

Jadę! Jadę! Uwaga jadę! Nie umiem skręcać, uwaga!

Ile razy na stoku natrafiliśmy na taką sytuację, lub sami mieliśmy problem ze skrętami? Na pewno nie raz. Postaram się opisać kilka technik skrętów.

  • Pług – Przeniesienie środka ciężkości na zewnętrzną nartę. Prościej mówiąc przenosimy ciężar naszego na tę nartą, w którą stronę skręcamy. Jeżeli skręcamy w prawo to przenosimy ciężar na prawo, ta wycina w śniegu łuk o zamierzonej długości.
  • Nisko wysoko – Polega na zejściu niżej przed skrętem i wyprostowaniu kolan podczas skrętu. Jest on najczęściej używany. Jeżeli na trasie musimy wykonać długie łuki o niskim kącie skrętu.
  • Śmig – Szybkie rytmiczne skręty. Dodatkowo możemy tak kontrolować prędkość.

To są podstawowe typy skrętów. Jednak dokładniej o skrętach opowiem w oddzielnym artykule, który będzie skupiony tylko na nich. Bo jest to dość ważny temat podczas jazdy na nartach. Gwarantuje nam, że nie zrobimy sobie krzywdy ani innym uczestnikom „śnieżnych autostrad”.

Nie umiem się zatrzymać!

Wiele osób ma problemy z hamowaniem. Najłatwiejszym sposobem jest siadanie na śniegu i hamowanie dzięki sile tarcia. Jednak nie jest on ładny. Informuje innych o naszym „profesjonalizmie”.

Jednym ze sposobów jest zastosowanie skrętu pługa. Musimy energicznie doprowadzić do jazdy na krawędziach nart i staramy się utrzymać narty równolegle. Jest to najskuteczniejszy ze sposobów.

Drugim jest zwiększenie oporu powietrza poprzez wyprostowanie się i rozłożenie rąk. Jest to wolniejszy sposób i gdy mamy dużą prędkość możemy nie zdążyć się zatrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *