Sprzęt do Nordic Walking – kijki

Sprzęt do Nordic Walking – kijki

We wcześniejszych wpisach pisałem o technice Nordic Walking. Jak należy się poruszać, aby było to z korzyścią dla naszego organizmu. Możecie o tym przeczytać tutaj. Dzisiaj chciałbym przeprowadzić was przez dobór odpowiedniego sprzętu jakim są kijki i kilka dodatków.

Kijki jak to z nimi jest?

Kijki do Nordic Walking składają się z trzech głównych elementów:

  1. Rękojeść z rękawiczką – powinna być smukła i dobrze się trzymać w dłoni. Rękawiczka powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby rączka była blisko palca wskazującego i kciuka. Wszystko powinno być blisko siebie. Najlepiej, kiedy rączka wykonana jest z drewna korkowego, co sprawia, że dłoń sie nie poci. Dodatkowo materiał jest przyjemny w dotyku.
  2. Kijka właściwego – jest to można powiedzieć najważniejsza część. Bo to on określa długość całego kijka. Musimy ją dobrać odpowiednio do naszego wzrostu. Są o stałej długości lub regulowanej.
  3. Końcówka kijka zwana grotem. Możemy na nią kupić specjalne nakładki antypoślizgowe.

Jaka długość?

To jest jedno z najważniejszych pytań. Niektórzy też pytają czy lepiej kupić regulowany czy ze stałą wysokością? Jeśli kupujemy kijek dla siebie to lepsze będą ze stałą wysokością. Są mniej wadliwe i lepsze. Natomiast, jeśli jest to prezent dla znajomego i nie znamy jego wzrostu to lepszym rozwiązaniem może być z regulacją. Jednak na początek lepiej jest kupić z regulowaną długością. Tak doradza wielu instruktorów i ja się z tym zgodzę. Kiedy już będziemy mieli doświadczenie możemy zaopatrzyć sie już w kijek ze stałą długością.

Jest wiele metod obliczania dobrej długości kijka. Ja natomiast dla początkujących doradzam skorzystanie ze wzoru 0,67 razy wzrost w centymetrach. Jednak dla zaawansowanych osób będziemy stosować 0,7 razy nasz wzrost.
Przykładowo jeśli mamy 1,78 m to wykonujemy działanie:  0,67*178=119cm (dla osób początkujących) lub 0,7*178=125 (dla osób zaawansowanych).

Z jakiego materiału wybrać kijki?

Głównie kijki wykonuje się ze stopu aluminium, tytanu, włókien węglowych, oraz tworzyw sztucznych (słabszej jakości kijki). Teraz należy się zastanowić, jakie wybrać. Tutaj dla każdego coś innego. Te z włókien węglowych są najlżejsze, co nie jest dobrym wyborem. Aluminium było by dobre, ale są niewytrzymałe i podczas ćwiczeń mogą się złamać. To by był strzał w kolano. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej wybrać połączenie włókien węglowych i aluminium. Dzięki czemu będziemy mieli dobrą wytrzymałość oraz wagę.

Zakończenie kijków.

Kijki zakończone są metalowym grotem. Nie gwarantuje on najlepszej przyczepności, dlatego radzę wyposażyć się w specjalne gumowe nakładki. Są różne typy sami musimy określić, po jakim terenie będziemy chodzić. Zbliża się zima, dlatego radzę się zaopatrzyć w gumowe nakładki z kolcami, które nie będą się ślizgały na śniegu.

Kolejnym dodatkiem może być krokomierz, albo lepszym rozwiązaniem będzie aplikacja na telefon, która zastąpi go. Dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć, jaką trasę pokonaliśmy. Zapraszam do komentowania i dzielenie się własnymi doświadczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *