Kreatyna i BCAA

Kreatyna i BCAA

Kulturystyka to nie tylko treningi i i ćwiczenia z obciążeniem , a dodatkowo odpowiednia dieta. Niezwykle istotnym elementem tej, jakże trudnej i intrygującej, dyscypliny sportu jest również wszelkiego typu suplementacja. Kulturyści stosują różnego typu suplementy i odżywki, by móc podołać wykańczającym treningom , a ponadto zwiększyć ich efektywność.

Pośród masy przeróżnych produktów uwagę zdają się przykuwać w szczególności kreatyna i aminokwasy BCAA. Są to prawdopodobnie najbardziej znane i sprawdzone już suplementy. Kreatyna stanowi substancję anaboliczną, która stymuluje powstawanie i powstawanie białek. Jest to, jak najbardziej, legalna i dozwolona forma dopingu w kulturystyce, która pomaga w rozwoju masy mięśniowej , a dodatkowo zwiększaniu prywatnej siły. Kreatynę w pewnej mierze produkuje nasz organizm sam, natomiast jest to proces bardzo powolny i mało efektowny, gdyż zwyczajnie jest jej za niewiele, aby pokryć zapotrzebowanie, jakiego niekiedy wymagają nasze, ciężko pracujące na idealną muskulaturę, mięśnie. Kreatyna posiada zdolność wnikania do mitochondriów, gdzie pozwala substancji zwanej ATP, będącej zasadniczym czynnikiem i impulsem wysyłającym informację o konieczności nakładu energii, transport do miejsca, w którym ma możliwość działać. ATP we własnym zakresie nie jest w stanie odbyć takiej podróży. Z połączenia kreatyny i ATP, a w zasadzie jego części, określanej mianem grupy fosforanowej, powstaje fosfokreatyna. W tej postaci trafia do miejsc przeznaczonych dla funkcjonowania ATP, aby tam przybrać znów formę i odbudować się jako ATP. Bez ATP nie mogłoby dość do syntezy białek, bez kreatyny jednak jego transport, a co za tym idzie, także i działanie. Drugim suplementem przydatnym w produkcji energii i rozbudowie mięśni są aminokwasy BCAA. Ich nasz organizm sam sobie nie wytworzy, konieczne jest wiec dostarczenie ich wraz z pokarmem albo w tym momencie za sprawą suplementacji. BCAA są tak popularne w kulturystyce, nie tylko, tak samo jak kreatyna, ze względu na duży udział w produkcji białek, lecz też z powodu ich anty-katabolicznego funkcjonowania.

Warto pamiętać, że podnoszenie ogromnych ciężarów, czego wymaga od nas rodzaj sportu, jakim jest kulturystyka, wymusza również do ogromnego wysiłku nasze mięśnie. Dlatego również w sporcie tym tak ważna jest troska o odpowiednią dietę wspomaganą właściwie przebiegającą suplementacją. Wyjątkowe i niepospolite wyczyny naszych mięśni, wymagają także wyjątkowego traktowania i nakładu odpowiednich porcji składników odżywczych, czego w bardzo wielu sytuacjach sama dieta zagwarantować nie jest w stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *