Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie

Powszechnie wiadomo, że sposób odżywiania ma znaczenie zawsze, bez względu na to, czy zajmujemy się uprawianiem jakiejś dyscypliny sportowej, czy nie. Okazuje się jednak, że ma on zasadnicze znaczenie zwłaszcza w kulturystyce.

Na podstawę diety kulturysty powinny składać się przede płyny, witaminy i minerały a także składniki odżywcze, wśród których wymienić należy białka, węglowodany oraz tłuszcze. Białka tworzą tkanki w naszym organizmie, a także związki i substancje, takie jak hormony i enzymy. Pomagają ponadto między innymi w regulowaniu przebiegu procesów trawiennych. Za ich sprawą zyskujemy niezbędne nam aminokwasy. Bezcennym źródłem białka jest dla nas mięso. Węglowodany natomiast stanowią związki organiczne, których dostarczają nam zjadane przez nas produkty pochodzenia roślinnego. Stanowią najprostszy sposób na uzyskanie energii, która jest przez organizm wykorzystywania do utrzymywania odpowiedniej temperatury, zachowywania prawidłowości w funkcjonowaniu organów wewnętrznych oraz podczas podejmowania wysiłku fizycznego. Węglowodany budują ściany komórek oraz tworzą różne substancje biologiczne. Wpływają pozytywnie na poziom spożycia energii pochodzącej z białka, gdyż najpierw spalana jest właśnie ta pochodząca z nich. W diecie, z którą związana jest kulturystyka, należy ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych na rzecz złożonych. Wynika to z faktu, iż te drugie są trawione wolniej, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stałego poziomu cukru w układzie krwionośnym. Węglowodany proste zaś, które odnaleźć możemy w owocach, czy białym pieczywie i ryżu, zaleca się spożywać po zakończonym treningu. Pozwoli nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia zjawiska zmęczenia po wykonanym wysiłku. Należy podkreślić również, że węglowodanów nie powinno się zażywać naraz w jakiejś dużej porcji, jako że doprowadza to do odkładania się tkanki tłuszczowej. Nie wolno też, z podobnych względów, robić tego bezpośrednio przed snem. Aby zwiększyć przyswajanie nie tylko węglowodanów, ale także i aminokwasów, powinniśmy wybierać produkty bogate w błonnik. Pracę białka i węglowodanów usprawnia też wzajemnie ich mieszanie ze sobą. Jeszcze jednym, potrzebnym kulturyście, składnikiem odżywczym są tłuszcze. Są to dodatkowe źródła energii wykorzystywane, gdy zostają wyczerpane zapasy z węglowodanów. Tworzą komórki i tkanki oraz dostarczają witamin z grupy A, D, E i K, a także przyczyniają się wydzielania hormonów.

Poza tymi wszystkimi niezbędnymi elementami swojej diety, kulturysta powinien pamiętać też o wspomaganiu jej przez różnorodne suplementy i odżywki. Tylko tak przebiegające odżywianie, zdrowe i treściwe pod względem koniecznych składników odżywczych, w połączeniu z suplementacją może dać kulturyście gwarancję uzyskania po treningach pełnego sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *