Rozgrzewka i rozciągnie mięśni

Rozgrzewka i rozciągnie mięśni

Jedną z najbardziej obciążających nasz organizm, dyscyplin sportu, jest zdecydowanie kulturystyka. Kulturyści niemal każdego dnia z przerwami na regenerację, każdorazowo podnoszą ciężar, o łącznej masie przekraczającej nawet kilka ton. Tak ciężkie i intensywne treningi, wymagają od kulturystów odpowiedniego przygotowania.

Rozgrzewka i rozciąganie mięśni jest koniecznością, przed każdym treningiem siłowym, ale nie tylko. Praktycznie wszyscy sportowcy, bez względu na dyscyplinę sportu, jaką uprawiają stosują rozgrzewkę, ponieważ jest ona tak naprawdę kluczowym elementem treningu. Przystąpienie do właściwego treningu bez wcześniejszej rozgrzewki, przyniosłoby tylko i wyłącznie katastrofalne skutki. Rozgrzewkę wykonujemy po to, aby przygotować nasze ciało do ciężkiego treningu. Podczas tej czynności powinniśmy rozgrzać wszystkie grupy mięśniowe, aby później nie ulec kontuzji. Kontuzje spowodowane są przede wszystkim z powodu braku rozgrzewki, bądź niewłaściwym jej stosowaniem. Pamiętajmy żeby podczas rozgrzewania organizmu, zbytnio go nie sforsować, dlatego bardzo ważne jest by nigdy nie wykonywać ćwiczeń rozgrzewających na maksa, ponieważ może zabraknąć nam energii w trakcie właściwego treningu. Rozgrzewka bezwzględnie powinna być regularna, dlatego bardzo należy tego pilnować. Dzięki wcześniejszemu rozgrzaniu organizmu osiągniemy zdecydowanie lepsze efekty podczas właściwego treningu. Powstało wiele publikacji na temat tego, od jakich partii mięśniowych powinno się zacząć rozciąganie. Po dokładnej analizie dowiadujemy się, że niemal wszyscy specjaliści zalecają rozgrzewać mięśnie, od dolnych partii ciała. Ćwiczenia rozgrzewające powinny być dobrane indywidualnie, jednak do najbardziej popularnych zdecydowanie zaliczyć możemy pompki a także przysiady. Są to ćwiczenia o tyle wygodnie, ponieważ nie potrzebujemy do nich żadnych dodatkowych przyrządów. Owszem istnieją specjalne drążki do robienia ćwiczeń, które w mniejszym stopniu narażają nas na kontuzje stawów, aczkolwiek nie jest to koniecznością.

Rozgrzewka zmniejsza w znacznym stopniu ryzyko zaburzeń serca, które stosunkowo często zdarzają się podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Podczas tej czynności zdecydowanie poprawia się elastyczność tkanki miękkiej, a przede wszystkim temperatura naszych mięśni wzrasta stopniowo a nie nagle. Jak widać wartość rozgrzewki przed treningiem, jest bardzo duża, dlatego każda osoba uprawiająca jakikolwiek wysiłek fizyczny, powinna ją stosować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *